Kızlık zarı şekİllerİ, çeşİtlerİ

 

Kızlık zarı şekilleri için belirleyici olan zarın ortasındaki açıklık yani deliğin büyüklüğü şekli çapı ve kızlık zarını kendisinin görünümü, elastikiyeti sertliği ve kanlanmasıdır. Cinsel birleşme sırasında kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin büyüklüğüne , yerine, genişliğine, kanlanmasına, kalınlığına ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Zaten kanamayan kızlık zarı şekillerine de “esnek kızlık zarı” bu sebeple denmektedir
 
Hymen şekilleri her kadında farklılık gösterir.


Anüler kızlık zarı, anüler hymen (halka şeklinde kızlık zarı hymen): Kadınlarda en sıklıkla görülen tiptir ve zarların %80’i bu şekildedir. Bu tip te ortasındaki delik halka şeklindedir. Eğer ortasındaki delik daha geniş çaplı olursa kızlık zarı ilişkiye müsait denir yani cinsel ilişkide yırtılmaz ,adli tıpta ''duhule uygun açıklıkta'' deyimi kullanılır ve bu tip kızlık zarlarında ilk ilişkide kanama olmaması doğaldır.
Esnek kızlık zarı (esnek hymen). Cinsel ilişki sırasında kanama olmaz, Ortasındaki delik ya çok geniştir ya da kızlık zarının yapısı elastiktir yırtılmaz gergiye doğru esner Bu durumda da ‘’bakire değil mi’’ sorusu akla gelmektedir.
Kızlık zarı tipleri arasında en çok tartışma konusu ve muayene sebebidir. Bir çok genç kız neden kızlık zarında kanama olmadı sorgusu jinekolog tarafından muayene edilmesi istenmektedir.
Yarım halka kızlık zarı (Semilunar hymen ,yarım halka hymen):Ortadaki delik delik yarım ay şeklindedir. Bu tip kızlık zarlarının alt kısmı oldukça kalın ve normalden daha da geniştir. İlk cinsel ilişkide bazen zorlanma olabilir ve zar ile birlikte vajina alt kısmı da yırtılırsa şiddetli kanamalar olur.Daha sonra durmayan kızlık zarı kanaması nedeni ile dikim için doktora gidilebilmektedir.
Bölmeli kızlık zarı (Septalı hymen): Kızlık zarının orta kızmındaki delik-açıklık bir doğal bant ile ikiye ayrılmıştır, bir bölme vardır. İlk cinsel birleşmede bu bant kopar ve bazen aşırı derece kanama olur.Bazen de bant kopmadığı için hymen yırtığı da olmaz ve ilişkiye girememe şikayeti ile hekime başvurmaktadırlar.
Delikli kızlık zarı (Kripriform hymen): Kızlık zarında elek gibi çok sayıda küçük delik vardır ve ilişki ile kribriform hymen yırtılmaz Jinekolog küçük bir cerrahi müdahale ile kızlık zarı kesimi yapılır ve açılır.
Kapalı kızlık zarı( İmperfore hymen): Kizlik zari nin ortasında delik hiç olmaz ve vajina girişi tek parça bir zar ile kapalıdır. İlk adet ile birlikte ergenlikte adet kanı dışarı akamaz içeride ve rahimde birikir ve çok ciddi sorun oluşturur. Ergenlikle birlikte adet görmeyen ve dönemsel karın ağrıları olan genç kızları mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına kizlik zari muayenesi için götürülmesi gerekmektedir. Hymenotomi veya hymen kesisi yapılarak açılıp birikmiş olan kan dışarı boşaltılır ve genç kıza hymen kızlık zarı durumu raporu verilir , ameliyat sebebi ve nasıl yapıldığı da bu raporda belirtilir.
kızlık zarları şekilleri ayrıca , yapısına, bozulmuş, doğum yapmış olma durumuna göre de çeşitli isimler ve şekiller ile de adlandırılır
Etli kızlık zarı (Carnosus hymen , etli hymen): normalden fazla alın olan ve etli yapıda olan bu tip zarın yırtılması sırasında biraz fazla ağrı ve kanama olabilmektedir.
Çentikli kızlık zarı ('Doğal çentikli himen) Bazı kadınlarda zarın tabanına kadar inmeyen değişik büyüklükte çentikler mevcuttur. Bu çentikler kızlıkzarı raporu ve muayenesinde önemlidir ve doğuştan bu şekilde oldukları göz önünde bulundurulmalıdır.
Yırtılmış kızlık zarı hymen (bozulmuş kızlık zarı hymen): Bir jinekolog veya adli tabip tarafından yapılan muayene sonucunda bozuk yırtık kızlık zarı hymen tanısı konulabilmektedir.
Kızlık zarı sertliğine ise tendon kıvamında kalın ya da tül gibi ince arasında çok çeşitli yapılarda izlenebilir. Kızlık zarının serbest kenarı bile düz, ince, tırtıklı,saçaklı, derin çentikli gibi çok değişik şekillerde de olabilir.Doğum sonrası kalan yırtık parçalarına da karinkül ismi verilmektedir.