Kızlık zarı RESİMLERİ, fOTOĞRAFLARI, gÖRÜNTÜLERİ

 


Annuler Kızlık Zarı,  Annüler hymen Annuler kızlık zarı en sık görülen hymen şekli dir.Kadınların %75-90’ı bu şekildedir.Annuler kızlık zarları halka şeklinde vajina girişinde olup ortasındaki delik de tam ortada normal  bir halka şeklindedir. Bu yapı normal kızlık zarı yapısıdır.Bazen bu ortadaki  delik normalden fazla geniş (en alttaki kızlık zarı  resimde bu durum gösterilmektedir) ,kanlanması çok az veya esnek olduğunda ilişki ile  kanama olmamaktadır. Buna “elastik kızlık zarı - elastik hymen” de  denmektedir.

 Ksentrik Kızlık Zarı Ksentrik himen yarımay kızlık zarı şekli olup bu zarın alt kısmı üst kısmına göre daha kalın ve geniştir. İlk cinsel ilişki ile genellikle yırtılamaz veya ilişkide  çok zorlama uygulandığında  aşırı şiddetli  durdurulamayan kanamalar olabilmektedir.Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe ve ağrı  şikayeti ile bir jinekoloğa  başvurup küçük bir operasyon ile kızlık zarı kesimi yapılmaktadır.

İmperfore  kızlık zarı; İmperforate hymen olarak da isimlendirilen bu durum çok nadir olup  doğuştan kızlık zarının yapısında hiç delik bulunmayabilir ve bu durum ergenlik ve ilk adet ile birlikte ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Adetin başlaması ile kan dışarı hiç  akamayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı artarak çok miktarda   birikir.Çok şiddetli karın ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızlar imperfore hymen yönünden kontrol edilmeli ve bu durum varlığında  küçük bir operasyon ile kızlık zarının açılması amelitatı gerekmektedir.

 Kribriform Kızlık Zarı; Bu tip kızlık zarı hymen şekli  oldukça nadirdir. Bir elek şeklinde veya bir zımba ile delinmiş zar  görüntüsü veren ortasında  çok sayıda  küçük küçük delik içeren şekildedir. Bu tip kızlık zarları cinsel ilişki ile  kesinlikle yırtılmazlar veya ilişki sırasında kızlık zarı yerine vajina dokusu çok  zarar görüp fazla ve kontrol edilemeyen  kanamaya sebep olabilmektedirler ve mutlaka  ameliyatla açılmaları gerekmektedir. Bazıları bir dantele benzetmektedirler.. Dantel kızlık zarı çeşidi de denmektedir.

Septalı Kızlık Zarı;  Bölmeli veya septalı kızlık zarı çok nadir görülür . Kızlık zarının şekli ortasında bir “köprü” olacak şeklindedir  Hiçbir tıbbi belirtisi ve bulgusu  yoktur. Yeni evli çiftler ilk cinsel birleşmede  çok ağrı , normalden fazla kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle  başvurmaktadırlar. Bölmeli  kızlık zarı eğer cinsel ilişki ile yırtılmaz ise küçük bir operasyon ile ortadaki “köprü-septum” kesilmelidir.

Yırtılmış Kızlık Zarı , Bozulmuş Hymen; Kızlık zarı bozulması değerlendirilmesi ancak bir doktor muayenesi ile yapılabilmektedir, ve buna yanlış bir tabir olarak “ bekaret testi “  de denmektedir.Yandaki resimde yırtık kızlık zarı üzerindeki yırtık yerler oklarla gösterilen 2 tane "siyah çizgi" olan bölüm olarak gösterilmiştir.  Bozulmuş yırtık kızlık zarı durumu hekim tarafından yapılan muayenede  kızlık zarının "saat 3 ve saat 7 hizasında" yırtılmış be bozulmuş  olduğu  ifadesi ile belirtilmektedir. Yırtılma genellikle birden fazla yerde  olmaktadır.  Bazen zedelenmiş kızlık zarı isimlendirilmesi de duyulmaktadır.

Elastik Kızlık zarı - Esnek Kızlık Zarı;  Cinsel ilişki ile   bozulmayan, yırtılmayan , kanamayan ve  elastik kızlık zarı olarak isimlendirilen durum. Esnek kızlık zarı nın ortasında bulunan açıklık- delik normalden çok daha geniş ve kanlanması daha azdır- Yandaki resimde beyaz okla işaretli alan- Elastik kızlık zarı ilk ilişki sırasında yırtılmaz ve cinsel temasa izin verir. Böyle bir esnek hymen yapısına sahip kadınlarda ilki ilişki ile  kanama olmadığından çiftler bazen durumu  teyit için kadın hastalıkları uzmanına  başvurabilmektedirler.