Kızlık zarı nerededir, yeri

 

Kızlık zarı nerededir , dışarıda mıdır yoksa çok içeride midir genellikle merak edilir. Aslında kızlık zarı himen ayrı bir organ, yapı ve oluşum değildir, kadın vajinasının bir doğal parçasıdır.
Kızlık zarı yeri konum olarak vajina girişinden yaklaşık 1.5-2 cm içeride bulunmaktadır fakat bu uzaklık ve yer kişiden kişiye değişmekte bazı kadınlarda daha kızlık zarı geride olabildiği gibi bazı genç kızlarda ise kizlik zari dışarıda, dışa daha yakın olabilmektedir
Özellikle kilolu kadınlarda hymen in yeri daha içeride olabilmektedir. Ortası adet kanının , vajinal akıntıların dışarı akması için açık ve deliktir ve vajina girişini tamamen bir perde gibi tamamen kapatmaz. Kızlık zarının yeri lokalizasyonu bu ortasındaki deliğin şekli ,yeri ve yapısı için belirleyici değildir ve her kadında farklıdır gösterir ve bu da kızlık zarı tipleri nin belirlenmesinde kullanılır .
Kızlık zarının yeri ve nerede olup olmadığı kolay yırtılmasına ve bozulmasına sebep olabilmektedir. Geride kızlık zarı olarak isimlendirilen durumda sürtünme şeklinde cinsel temas veya mastürbasyon ile kızlık zarının yırtılması zordur. Kızlık zarı dışarı ya yakın ise tabii ki tam tersi durum çok nadiren de olsa söz konusu olabilmektedir.Kızlıkzarı tipleri ve çeşitleri buna göre adlandırılır. Kadından kadına kızlık zarının yapısı, yeri, elastikiyeti ve kalınlığı farklılık gösterdiği için anatomik yapısında belirli bir standart yoktur . Bu sebeple zaten kızlık zarı yapısına, hymenin yerine ve şekline göre ilk cinsel ilişki sonrası olan kanamanın da miktarı,süresi ,ağrılı olup olmaması ve kızlık zarı kanamasının da olup olmaması değişkenlik ve farklılık göstermektedir. Unutmamak gerekir ki, kızlık zarını yeri her ne kadar vajina girişnden ortalama 1,5 cm içerde olsa da ,kişinin kendi kızlıkzarı nı görmesi yorum yapması ve değerlendirmesi , fikir yürüterek sağlam mı yoksa zedelenmiş , patlamış veya yırtılmış olup olmadığı hakkında hakkında yorum yapması teknik açıdan ve tıbbi olarak kesinlikle mümkün değildir. Bazı kadınlar ayna ile kızlık zarı muayenesi ve incelemesi kendileri yapmaya çalışsa da yeri görüntüsü ve konumu itibarıyle bu imkansızdır.