Kızlık zarının yapısı nasıldır

 

Kızlık zarının yapısı yeri anatomisi ve rengi genellikle merak edilmektedir. Kızlık zarı yapısı belirli beir yapıda değildir ,anatomik olarak vajina yı oluşturan ve mukoza adı verilen cilt dokusunun vajina girişini oluşturan bir çeşit doku kıvrımıdır. Kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde küçük dudakların yaklaşık 1ila 1.5 santimetre içinde bulunur bağlıdır. Anatomik olarak hymen kızlık zarı dış genital yapılardan birisi olarak kabul edilir
Kızlık zarının dışarıya bakan ön yüzü deriye, vajina kıvrımına yani içine bakan arka yüzü ise mukoza yapısına benzer. Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır.
Kızlık zarının rengi vajina yapısının rengi ile aynıdır mukoza dokusundan oluşmuştur, farklı renkte ve yapıda bir organ değil vajinanın dışarı doğru bir kıvrımı gibi düşünmek gerekmektedir.

Kızlık zarının ortası açıktır, bu açıklı bir delik şeklindedir böylece vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında bulunan delik sayesinde bakire kızlarda da adet kanının ve vajinal akıntıların salgıların dışarıya akması sağlanmaktadır. Kızlık zarındaki bu deliğin şekli büyüklüğü, kalınlığı, esnekliği ve yapısı hymen kızlık zarı türlerinin belirlenmesinde ve isimlendirilmesinde kullanılır. Kızlık zarının şekli, yapısı, yeri, kalınlığı ve elastikiyeti kadınlar arasında büyük farklılıklar gösterir, belirli bir standardı yoktur kişiye özel bir yapıdadır.Kızlık zarı yapısı olarak ortada var olan delik nadiren bazı kız çocukların bir kısmında olmamakta ve ciddi sorunlara yol aşan hymen imperforatus durumu oluşabilmektedir. Çok nadir olarak da kız çocukların hemen hepsine bulunan hymen doğuştan hiç bulunmayabilir.