Kızlık zarı MUAYENESİKızlık zarı muayenesi bir kadın doğum uzmanı jinekolog tarafından kızlık zarının bozulup bozulmadığı, yapısını, şeklini,yerini belirlemek için yapılır. Bu muayene ile kişinin bakire olup olmadığı kolaylıkla bir doktor tarafından anlaşılabilmektedir. Bazen kızlık zarının , hymen in anatomik yapısından dolayı bozulup bozulmadığı, yırtılıp yırtılmadığı  zor anlaşıldığı ve teşhiste şüphe olabildiği için bir büyütme aleti veya kolposkopi cihazı ile kızlık zarına  bakmak gerekebilmektedir.
 
Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Bekaret testi, bakirelik testi nedir? Bakirelik, Bekaret  muayenesi ne şekilde olur?

Bakirelik testi veya bekaret testi olarak da isimlendirilen bu muayene şekline bir çok kişi bekaret muayenesi de demektedir. Ülkemizde 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile kızlık zarı muaynesi olup   yapısı hakkında bilgi alıp durumu bir jinekolog tan  kendileri öğrenebilmektedir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır endişesi genellikle muayeneye gelen gençlerde yaygındır.Hymen muayenesi  yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara kızlık zarı muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur ve hasta hakları ile bu bilgi reşit kızlarda  koruma altındadır.

Bekaret raporu veya bakirelik raporu olarak da isimlendirilen kızlık zarı raporu yazılı olarak sadece  adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi (bu muayene halk arasında sıklıkla  bekaret testi veya bakirelik testi olarak da adlandırılmakta) çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bir soğuk ışık altında bakılıp karar verilmektedir . Bu muayene, test ağrılı-acılı bir işlem değildir, çok kısa sürmektedir. Muayne kızlık zarına zarar vermez, sadece görsel bir muayene şeklidir.Kızlık zarı muayenesi ücreti jinekolojik muayene ücreti ile aynıdır, ayrı bir ücretlendirme yapılmamaktadır