Kızlık zarı KESİMİ AMELİYATI

 

Kızlık zarı kesimi kesilmesi hymenektomi, ameliyatı; Ayrıca kızlık zarı normalden kalın ve ortasındaki açıklık az olduğu zaman cinsel ilişki çok ağrılı ve ızdıraplı olabilir ya da hiç olmayabilir. Bu durumda doktor ''hymenektomi'' adı verilen bir operasyonla kızlık zarını cerrahi olarak keserek problemi ortadan kaldırır.

Yalnızca kızlık zarının çıkartılması sorunu çözmeyecek, hatta daha da büyümesine neden olacaktır. Bu konuda maalesef bazı jinekologların da hastalarının yanlış yönlendirmeleri mevcuttur. Kızlık zarı, vajinismus hastalarında cinsel birleşmeye yani penisin vajina içine girişine engel bir konumda ise ameliyatla çıkartılmalıdır.
Yalnızca kızlık zarının çıkartılması sorunu çözmeyecek, hatta daha da büyümesine neden olacaktır. Bu konuda maalesef bazı jinekologların da hastalarının yanlış yönlendirmeleri ve malpraktis (hatalı uygulamaları) mevcuttur.

Hymen imperforatus ise vajina girişinin tamamen zarla kapatılması durumudur. Adet kanının geçmesine engel olur ve adet kanı vajina içinde birikir. Adet kanı rahim içine birikir. Koyu akışkan bir hal alır.Her Ay adet sancılanması olduğu halde adet kanaması meydana gelmeyince yapılan muayenede kızlık zarının mor renkli bir kapak halinde vagina girişini kapattığı görülür.
Yapılan cerrahi müdahale ile adet kanının geçmesine müsade edecek kadar bir delik açılır ve birikmiş adet kanı boşaltılır. Daha sonraki aylarda normal şekilde adet kanının akması sağlanır.