Kızlık zarı kanaması


 

Kızlık zarı kanaması miktarı himen yapısına bağlı bir faktördür. Bazen ilk ilişkide kızlık zarı kanaması az olabilir, hiç olmayabilir veya normalden çok fazla miktarda kanama olabilir. Bu kanamanın şekli kızlık zarının yapısı, çeşidi ve türü ile yakından ilişkilidir.Kızlık zarı kanaması ağrılı mı olur sorusunun cevabı ise , bunun kızlık zarı yapısına bağlı olduğu ve kalın etli veya anormal yapıdaki zarlarda yırtılma ağrılı olabileceği için kanama da epey ağrılı olabilmektedir.
 Fazla kalın damarlı ve etli kızlık zarları normalden fazla kanayabileceği gibi bazen kanama miktarı fazla olup bir doktor tarafından acil dikimi ila kanamayı durdurmak gerekebilmektedir. Bazen de esnek Kızlık zarı yapısında hiç kanama olmayabileceği kanama müteakip ilişkilerde az miktarda olabilmektedir. Hymen kanaması bazen normal yapıdaki kızlık zarlarında yırtılma olmasına rağmen de olmayabilmektedir.
İlk cinsel ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir. Kadınların yaklaşık %20-22 sinde kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz veya çok az olan kanama fark edilmez. Bu gibi durumlarda kadın doğum uzmanına başvuru durumunda jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı, özellikle ve ilişki ile yırtılıp yırtılmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.
Kızlık zarı kanaması rengi normal kırmızı yapıdadır , fakat bu kanama devam eder ise ilerleyen günlerde hymen kanaması rengi daha koyu renkte olabilmektedir.Kızlık zarı kanı kolaylıkla günler içinde kendiliğinden pıhtılaşabilmektedir.
Kızlık zarı kanaması miktarı 2-3 damla olabileceği gibi kişiden kişiye değişmek üzere adet vasfında 3-4 gün daha devam etmektedir. Yırtılma sonrası ilişki devam eder ise kanama da devam edebilmektedir.