Kızlık zarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kızlık zarı vajina ya ait bir organ değildir , sadece vajina girişinde olan bir deri kıvrımıdır ve yetişkin bir kadında bilinen herhangi bir tıbbi ve fizyolojik bir anlamı, görevi yoktur. Sadece vajinayı enfeksiyonlardan ,iltihaplardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacı taşıdığına inanılmaktadır. Fakat bu görevi bir çok uzman tarafından gerçekçi bulunmamaktadır.
 
 Kızlık zarının görevi ve tıbbi amacı kadın anatomisinin bugüne kadar açıklanamamış pek çok sırrından sadece birisidir. Her ne kadar bir görevi ve işlevi yokmuş gibi görünmesine rağmen özellikle embriyonik dönemde bazı mikroorganizmaların ve yabancı cisimlerin vajina içerisine girişini önlediği bazı doktorlar tarafından iddia edilmektedir.


Hymen saflığın ve el değmemişliğin yani bekaretin sembolü olarak görmüştür.Evlendikten sonraki ilk ilişkide, ilk gece de kanamanın olmaması nedeniyle bir çok bakire olmadığı düşüncesiyle kızlık zarı muayenesi için kadın hastalıkları uzmanı jinekolog lara götürülmektedirler. Günümüzde kızlık zarının anatomik ya da fizyolojik değil sosyolojik bir fonksiyonu vardır. Bakirelik ve bekaret kızlık zarının saflığı için de sıklıkla kullanılan tabirlerdir.